Návštěva ve firmě TP Eurookna

Návštěva ve firmě TP Eurookna

Tento týden jsem navštívil firmu, která do České republiky přináší zcela nový způsob výroby dřevěných Eurooken. Měl jsem možnost popovídat si s managerem výrobního závodu, panem Jakubem Jalůvkou.


Jak se zrodil váš nápad vyrábět jinou metodou než ostatní?

Rozhodnutí rozhodně nepadlo ze dne na den. Více než dva roky jsme jezdili po výrobách v Německu, Itálii, Francii a Rakousku. Za tu dobu jsme nabyli přesvědčení, že dílcová metoda je obrovským krokem vpřed ve výrobě dřevěných oken.


V čem je dílcová metoda používaná v TP Eurookna tak revoluční?

Okna a dveře se nevyrábí ve výrobních dávkách, ale po jednotlivých kusech – dílcích. To přináší výrazně efektivnější a pružnější výrobu.


A co tato metoda přináší zákazníkům?

Srdcem celé výroby je počítačově řízené obráběcí centrum Weinig Conturex – špičkový německý stroj určený pro výrobu oken. Přesnost a kvalita opracování je nevídaná.

Výsledkem jsou dokonale slícovaná okna přesných rozměrů a tvarů. Kování perfektně sedí v předvrtaných otvorech a téměř nevyžadují seřizování. Povrch oken je příjemně hladký a to i díky naší nové automatické kartáčové brusce.

Díky dílcové metodě jsme schopni vyrobit okamžitě jakékoli okno či dveře z naší nabídky – všechny nástroje jsou totiž trvale osazeny ve stroji a připraveny k okamžitému použití.


Neprojeví se tak rozsáhlá investice na zvýšení ceny oken?

Právě naopak – díky efektivnější automatizované výrobě a nižším režijním nákladům se nám daří vyrábět okna levněji. Kromě zvýšení kvality bylo jedním z hlavních cílů investice snížení ceny výrobků.


A jak je to u vás s povrchovou úpravou? Ta vždy hrála hlavní roli v životnosti oken.

I v této oblasti jsme udělali krok dopředu. Jednotlivé díly oken se namáčí do impregnace až po úplném opracování na obráběcím centru. Ochranný nátěr se díky tomu dostane opravdu všude – do čelního dřeva, do vyvrtaných kolíkových spojů, do všech záhybů. Není místo, kam by impregnace nepronikla. I díky tomu poskytujeme spolu s výrobcem nátěrových hmot Sikkens na naše okna záruku 10 let.


10 let je opravdu dlouhá doba…

Ano, ale při správné údržbě vydrží dřevěná okna mnoho desítek let. Stačí jen jednou ročně ošetřit ochrannou vrstvu laku speciálním balzámem. Tato činnost zabere na rodinném domku maximálně hodinu – balzám se houbičkou nanáší přímo na okno.

Naprostou špičkou jsou potom okna dřevo-hliníková. To jsou dřevěná okna z venkovní strany opláštěná eloxovaným hliníkem. Tato okna bez jakékoli údržby přečkají několik generací.


Jako jednu z nejdůležitějších vlastností nových oken vnímám jejich izolační vlastnosti.

To máte naprostou pravdu. A nejedná se jen o zvýšení izolace tepelné, ale i hlukové. Často se zákazníci po namontování nových oken diví, jaké mají doma příjemné ticho.

Abychom dosáhli co nejlepších hodnot izolace, vyrábíme pouze okna se zvýšeným profilem, tedy o síle 78 a 92mm. Díky tomu můžeme do všech oken osazovat trojsklo, které má logicky lepší izolační vlastnosti než dvojsklo.

Na rozdíl od mnoha výrobců neopomíjíme ani důležitý detail, kterým je těsnění pod zasklívací lištou. Toto těsnění zabraňuje vnikání vlhkosti z interiéru do prostoru izolačního skla. U nás toto těsnění standardně osazujeme do všech oken.


Velkým hitem poslední let je takzvaná mikroventilace. Používáte ji?

Mikroventilace pouze podporuje špatné návyky ve větrání a způsobuje komplikace. My jsme ji nahradili přepínačem velikosti vyklopení okna. Jedná se o tzv. letní a zimní ventilaci, která zajistí patřičnou výměnu vzduchu v každém ročním období.


Z našeho rozhovoru se mi zdá, že vaše okna jsou téměř dokonalá…

Naše okna musí být perfektní. Zaměřujeme se na drobné zákazníky a ti jsou vždy nejnáročnější. Děláme vše pro to, abychom vyráběli přesně, pečlivě a poctivě. Nešetříme, kde se šetřit nemá a sledujeme nejnovější trendy. Naše práce se odráží ve velkém množství spokojených zákazníků a jejich reference jsou pro nás nejlepší reklamou. Mimochodem, tato eurookna velmi chválí i naši zákazníci na Slovensku


A co chystáte do budoucna?

Rozhodně neplánujeme velké zvyšování výrobních kapacit. Budeme se snažit naši výrobu ještě více přiblížit ideálu. V nejbližší době se chystáme pořídit silikonovací robot, který posune kvalitu nanášení silikonu opět o třídu výš. Ve střednědobém horizontu nás čeká automatizace lakovny.


(odpovídal Jakub Jalůvka, manager výrobního závodu TP Eurookna)


Reference
TP EUROokna s.r.o, tel./fax: 571 444 574 objednávky tel.: 571 423 630, tpeurookna@tpeurookna.cz