Dřevohliníková okna - okna na celý život

Dřevohliníková okna – okna na celý život

V následujícím rozhovoru se budeme ptát na nejnovější trendy ve výrobě oken a dveří. Zjistíme, jaké nejlepší výrobky může současný trh nabídnout.Potřebuji nová okna a dveře do novostavby.

Jsem zastánce kvalitních a pěkných věcí a přeji si, aby okna vydržela i pro další generaci. Co mi poradíte? Ve vašem případě bych jednoznačně zvolil dřevohliníková okna. Je to to nejlepší, co můžete v dnešní době pořídit. Jedná se o okna s takřka neomezenou životností, která mají navíc vysokou estetickou hodnotu.Můžete mi prosím osvětlit, co přesně znamená pojem dřevohliníkové okno?

Dřevo je nejlepší, staletími prověřený materiál pro výrobu oken. Jedinou jeho slabší stránkou je nutnost ochrany před povětrnostními vlivy. Dřevohliníkové okno řeší ochranu nikoli barvou, ale hliníkovým opláštěním. Hliník je velice odolný materiál a zajišťuje vynikající odolnost okna vůči povětrnostním vlivům. Dřevo a hliník jsou materiály s různou teplotní roztažností. Hliníkový plášť je k dřevěnému rámu přichycen pomocí plastových spon, které zajišťují jejich vzájemnou dilataci při změnách teplot. Mezi rámem a opláštěním je odvětraná vzduchová spára – to je důležité aby na chladném hliníku nedocházelo ke kondenzaci vzdušné vlhkosti, která by mohla poškodit dřevěný rám. Z konstrukčního hlediska se jedná o takřka ideální okno.Zmínil jste i vysokou estetickou hodnotu.

Ano, tato konstrukce umožňuje kombinovat moderní design hliníkového exteriéru s příjemným a teplým dřevěným interiérem. Hliníkové opláštění dřevohliníkových oken je upraveno práškovým lakem. To umožňuje používat metalické barvy, povrchy se strukturou a samozřejmostí je jakýkoli odstín vzorníku RAL. Existuje široká škála profilů s různými tvary (ostré i zaoblené hrany), je možno mít křídlo i rám v jedné rovině.

Lze vyrobit i okna s moderním vzhledem, kde je křídlo schované za rámem – z venku je viditelný pouze rám. Umíme vyrobit i okna, která mají z exteriéru křídlo celé překryté sklem. Z vnitřní strany lze na dřevo použít takřka jakoukoli povrchovou úpravu – řeší se estetická stránka, nikoli ochranná. Velmi často se používají průhledné laky, které umožní vyniknout kráse dřeva. Do moderních interiérů se velmi hodí tzv. transparentní pastelové RAL barvy, které dřevo obarví, ale nepřekryjí jeho kresbu. Lze použít i alternativní úpravy jako olejování apod.A jaké jsou nevýhody dřevohliníkových oken?

Hlavní překážkou masového rozšíření dřevohliníkových oken je jejich vysoká pořizovací hodnota. Stále více zákazníků si ale uvědomuje jejich kvality a jsou ochotni nést vyšší vstupní náklady. V sousedním Rakousku se 50% nových dřevěných oken vyrábí v provedení dřevohliník. I v naší firmě počet vyrobených oken tohoto typu prudce stoupá. Svým charakterem je tento typ určen spíše do moderních novostaveb. K rekonstrukci staré roubenky se příliš nehodí.A na co si dát při výběru dodavatele těchto oken pozor?

Kvalitní výrobci, jako naše firma, používají pro výrobu dřevohliníkových oken speciální sadu nástrojů. Dřevěné rámy a okna mají poté z vnější strany speciální profil, umožňující ideální montáž hliníkového opláštění. Méně kvalitní producenti používají stejnou profilaci jako pro klasické dřevěné okna a výsledkem jsou konstrukční nedostatky. Naše firma také používá výhradně svařované opláštění – to se stříká barvou až po svaření a spoje nejsou vůbec vidět.

Levnější šroubované spojení přinese drobnou finanční úsporu, ale estetický dojem je výrazně horší. Rozdíly jsou i v dodavatelích opláštění. U nás používáme špičkový německý Gutmann a jako ekonomickou variantu polský Aluron. Velké rozdíly jsou i v řešení zasklení fixních (neotvíravých) oken. Většina výrobců montuje zasklívací lišty z vnitřní strany vruty, což vůbec nevypadá elegantně. U nás všechny fixy zasklíváme pomocí speciálně profilovaných lišt, které se zacvaknou do pomocných hliníkových profilů – výsledkem je esteticky čisté zasklení jako u otvíravých oken.

U tohoto typu oken je opravdu důležitá přesnost výroby. Velmi tedy záleží na použité dřevoobráběcí technologii. Firma TP Eurookna používá jako jediná v ČR německé obráběcí centrum Conturex, které pracuje s přesností desetin milimetru.


(odpovídal Jakub Jalůvka, manager výrobního závodu TP Eurookna)

Reference
TP EUROokna s.r.o, tel./fax: 571 444 574 objednávky tel.: 571 423 630, tpeurookna@tpeurookna.cz