Dřevěná okna nebo plastová okna?

Dřevěná okna nebo plastová okna?

Dřevěná okna vs. plastová okna

Jaká okna by jste mi doporučil? Plastová či dřevěná?

Neexistuje jednoznačná odpověď. Na problém se musíme podívat z více stránek.

V základním technickém parametru, kterým je koeficient propustnosti tepla, se oba typy oken shodují. Hodnoty se pohybují dle síly profilů a použitých skel v rozmezí 1,5 až 0,5W. Jednoduše řečeno, plastová i dřevěná okna izolují stejně. Podobné je to i se zvukovou izolací – i zde jsou hodnoty podobné.

Rozdíl však již najdeme při zkoumání paropropustnosti rámů. Zatím co plastové profily jsou takřka nepropustné, dřevo jako porézní materiál vykazuje jistou prodyšnost. Dřevěné okno tedy dýchá, což je při dnes již dokonale utěsněných oknech velmi důležitá vlastnost, zamezující vzniku plísní.

Navíc dřevo je proti plastu materiál tvarově stálejší, u dřevěných oken je tedy významně nižší riziko kroucení a tím špatné mechanické funkce.

Plastová okna jsou v podstatě bezúdržbová. Dřevěná okna vyžadují jednou za rok ošetření venkovní strany speciální ochrannou vrstvou, která se nanáší obyčejnou houbou. Jednou za 15-25 let čeká majitele oprava laku exterieru – opětovné natření oken. Naproti tomu časem zkřehlé plastové profily opravit nelze. Životnost plastových oken je cca 20-30 let, dřevěných oken 70-100 let.


Reference
TP EUROokna s.r.o, tel./fax: 571 444 574 objednávky tel.: 571 423 630, tpeurookna@tpeurookna.cz