Ať dřevo dýchá - eurookna chráněná přírodními oleji

Ať dřevo dýchá - eurookna chráněná přírodními oleji

Pro letošní sezónu připravila firma TP EUROokna významnou novinku v systému povrchové úpravy.


Dřevo je z mnoha důvodů ideální matriál pro výrobu oken a dveří. Je to však materiál, který je potřeba chránit před vlivy vnějšího prostředí jako UV záření, vlhkost apod.


Konzervativní a nejrozšířenější systém je nástřik oken silnovrstvou lazurou nebo krycí barvou. Tím se na povrchu okna vytvoří 120 mikrometrů silná ochranná „slupka“. Výhodou tohoto postupu je velmi hladký povrch, široká škála barevných možností, dlouhá životnost a barevná stálost. Nevýhodou je omezená paropropustnost a větší náročnost případných oprav.


Systém nanášení silnovrstvé lazury jsme dotáhli na evropskou úroveň – provozujeme lakovnu s řízeným prostředím a stříkáme s maximální přesností na robotické lince. Na takto ošetřená okna poskytujeme záruku v délce 5-10 let.


Technické oddělení naší firmy ale neusnulo na vavřínech a věnovalo se alternativní metodě ochrany dřevěných oken pomocí přírodních olejů a vosků. Tento systém je velmi rozšířen ve Švýcarsku, má však velkou oblibu i v dalších alpských zemích. Tato povrchová úprava by měla oslovit hlavně ekologicky a alternativně smýšlející zákazníky.


Celý proces probíhá výhradně ručně a spočívá v postupném vtírání přírodních olejů do dřeva. Používáme nejkvalitnější profesionální švýcarské oleje DIOTROL, které jsou směsí tungových, talových, lněných, ricinových a rybích olejů. Jsou tedy vyrobeny pouze ze surovin z obnovitelných zdrojů. Olej proniká do dřevní struktury, vyplňuje jeho kapiláry a tím jej výrazně stabilizuje proti jeho bobtnání i sesychání. Navíc na povrchu dřeva vytváří vysoce odolný, vodoodpudivý, ale zároveň paropropustný mikrofilm oleje, který umožňuje odvod vlhkosti ve formě vodní páry a který znásobuje celkovou ochranu povrchu dřeva odolnou i extrémním povětrnostním vlivům.


Mikrofilm oleje, na rozdíl od silnovrstvých systémů umožňuje dřevu lépe dýchat, není náchylný na praskání, vznik puchýřů či odlupování. Budoucí renovace je velice jednoduchá a zvládne ji i laik.


Kromě vody (déšť, sníh, interiérová vlhkost) představuje největší nebezpečí sluneční svita a to konkrétně jeho UV záření. Olej Diotrol je vybaven pro boj s UV paprsky třemi stupni ochrany, kdy základní ochrana pigmenty obsaženými v barvítkách olejů je doplněna o ochranu v oleji zabudovanými UV absorbéry, které navíc převádějí UV záření na infračervené. Rovněž přídavné antioxidanty ochraňují olejový film proti jeho poškození a destrukci.


Oleje tónujeme do 12 odstínů – od čirého přírodního až po moderní šedý. V případě potřeby můžeme zákazníkům dodat i olej pro ošetření dalších dřevěných prvků stavby jako je obložení, podbití a zábradlí.


Olejový nátěr zvýrazňuje přirozenou krásu dřeva a nijak neomezuje přirozenou schopnost přírodního materiálu odvádět vlhkost. Nevýhodou je nutnost častější obnovy povrchové úpravy – u oken zpravidla v intervalu 2-5let.


Rád bych pozval všechny naše zákazníky do naší vzorkovny ve Velkých Karlovicích, kde jim rádi předvedeme oba systémy a vysvětlíme jejich přednosti.Jakub Jalůvka, prokurista TP EUROokna

Reference
TP EUROokna s.r.o, tel./fax: 571 444 574 objednávky tel.: 571 423 630, tpeurookna@tpeurookna.cz